Този месец, от името на екипа на "ЦЕНТЪРът", ви предлагам темата за "Кавгите и родителстването - защо да искаме да намалим караниците и споровете с другия родител". Аз съм Крис Гърмидолова, семеен психолог, и следващите редове си позволявам да напиша на база 12-годишен практически опит в консултирането на родители и техните деца. Ползотворно четене! Споровете, кавгите, конфликтите между родителите са неизбежна част от живота на повечето семейства. Случва се, както на разделени родители, така и на съжителстващи такива. Случва се на вас, случва се на комшиите, случва се и на щастливо-изглеждащите-по-холивудски родители, дето онзи ден бутаха усмихнато бебешка количка по централната алея на парка. Даже, ако се замислите, случва се и на вашите собствени родители - дори и днес. Така че, да си го кажем - СЛУЧВА СЕ НА ВСИЧКИ! Това е нормално! Споровете, кавгите и конфликтите могат да възникнат поради различия във възпитанието, разминавания в ценностите на възрастните, различни цели по повод детето, финансови проблеми, стрес в друга сфера на живота или други тревожещи фактори. Каквото и да е обаче, нашата отговорност като родители е да положим необходимите усилия, за да не позволим тези кавги да навредят на децата ни, като ги излагат на неразбираеми негативни емоции и модели на взаимоотношения.
Също така, ще обсъдим как децата понасят кавгите между родителите и как можем да създадем стабилна семейна среда, в която те да се чувстват в емоционална безопасност и защитени. Що е то "спокойно родителство" и съществува ли въобще? Спокойното родителство е концепция, която ни помага да се фокусираме върху позитивния и конструктивен начин на взаимодействие с децата. Това е стил на родителско поведение, който цели да създаде оптимална и благоприятна обстановка в семейството, където преобладаващият емоционален фон да НЕ е тревожност, страх, болка, гняв. "Вкъщи" и начинът, по който детето се чувства там са факторите, които определят как децата ще развият своите самочувствие, емоционална сигурност и социални умения. Като родители ние имаме едновременно голямо влияние върху развитието на нашите деца, но и голяма отговорност за него. Когато правим нужното, за да стоим максимално в спокойното родителство, ние създаваме у децата си "наистина" усещането, че ги приемаме и обичаме безусловно. Това им помага да развият положително самочувствие и увереност в себе си. А, когато децата са уверени в своята стойност, те по-лесно се справят с проблемите и предизвикателствата в живота. Една от основните цели на спокойното родителство е да осигури емоционална сигурност на децата - да им се изгради автентичното усещане, че вкъщи са защитени и свободни да изразяват своите емоции и нужди. Влиянието на кавгите между родители върху децата. Когато родители се карат и спорят пред децата си, това може да има сериозни последствия за емоционалното състояние и отношенията на децата. И, когато казвам "може да има", това означава, че вероятността за негативни последствия е толкова по-висока, колкото са чести конфликтите с публика детето. Когато родителите се карат, децата често се чувстват безпомощни и несигурни. Съвсем обичайно е, когато кавгите са чести, или когато са редки, но с много силен интензитет, децата да започнат да се притесняват за бъдещето на семейството и да имат стресови реакции. Такива деструктивни конфликти нарушават усещането им за емоционална сигурност и безопасност. Колкото по-дълго и често във времето децата са аудиторията на този процес между възрастните, толкова по-трайно се вгнездява в тях конфликтът като средство за комуникация. Може да не им харесва да ви гледат и слушат, може да се чувстват "смачкани" от всеки нов скандал, но тъй като това е примерът им за "вземане на решение", "водене на разговор", "изчистване на различия", те просто ще го ползват и прилагат в живота си извън вкъщи.
Ето три от наистина фундаменталните начини за позитивна употреба на конфликта във възпитанието:
Как да ограничим или спрем тези конфликти? С уговорката, че в статията не разглеждаме конфликтите с присъстващо насилие от единия възрастен към другия, предлагам ви следната мисъл - "Много баби, хилаво бебе". И ви питам - споделяте ли обща родителска цел с другия възрастен в живота на детето ви? А сигурни ли сте? Ако сте, тогава идва да се зачудим дали ценностите, с които всеки от вас двамата иска да постигне тази цел съвпадат.
Ето защо ни е абсолютно необходима здрава комуникация и разбирателство по отношение въпросите, свързани с децата. Комуникацията е ключов елемент във всяко родителстване, включително и в общ план за в семейните отношения. За да избегнем кавгите около родителството и да подобрим отношенията си с другия възрастен, можем да обърнем внимание на следните препоръки:
Когато работим заедно с другия родител по тези препоръки, можем да изградим по-силни и здрави отношения, които ще ни помогнат да спрем да се караме за всичко (или за почти всичко) около родителстването. Хем ще бъдем по-удовлетворени от качеството на родителския си екип (тандем), хем детето ще получи оптимално ниво на емоционална сигурност и стабилност. И накрая, имайте предвид, че всеки родителски опит е уникален и няма единствен правилен начин за "водене на семейство". Важно е да бъдете отворени за нови идеи и да намерите подход, който работи най-добре за вас и вашето семейство. Ако това не е възможно и изпитвате затруднения, запишете си час при семеен психолог, за да получите конкретна помощ, съобразно личния ви житейски контекст. Да обобщим. Бихте искали да ограничите или спрете споровете и кавгите с другия родител на детето си, за да гарантирате емоционална стабилност и усещане за безопасност вкъщи. По този начин бихте подпомогнали вашето дете за ефективно формиране на самооценка и умения за равноправни взаимоотношения извън вкъщи. Овладяването и спирането на споровете с другия родител могат да се постигнат като:
За вас писа: Кр. Гърмидолова, семеен психолог А какви са вашите най-големи предизвикателства при запазване на спокойствие и хармония в родителската роля? Оставете коментар или споделете вашите мисли и опит по-долу. Вашите идеи и съвети могат да бъдат от полза за други родители, които се борят със същите предизвикателства.
0 Comments
Leave a Reply. |